środa, 9 marca 2011

Kubuntu 11.04 Alfa 3 - gotowy!

Nowe wydania Kubuntu ukazują się w cieniu swojego starszego brata. Do dzisiaj wiele osób sądzi, że Kubuntu to to Ubuntu tylko z inaczej wyglądającym pulpitem. W rzeczywistości drogi obu projektów są bardzo różne zaczynając od użytego oprogramowania, a kończąc na sposobie prac nad nowymi wersjami. Nowości nowego wydania Kubuntu są też zazwyczaj całkowicie odmienne od tych z Ubuntu i często są pomijane w różnych ogłoszeniach prasowych.


Kubuntu Natty Alfa3 jest niejako podsumowaniem wszystkich nowości jakie opracowano do tej pory dla tego wydania. Już teraz widać, że zbliżająca się wielkimi krokami finalna wersja znów zaskoczy nas ogromem zmian, których nie znajdziemy w innych dystrybucjach. Co więc deweloperzy przygotowują tym razem?

Na początek warto wspomnieć o nowym środowisku graficznym KDE oznaczonym liczbą 4.6. Kubuntu nie będzie pierwszą dystrybucją, która zdecydowała się powierzyć swój pulpit nowemu wydaniu. Jednak jest to najbardziej charakterystyczny element każdej dystrybucji z KDE SC, ponieważ to właśnie nowa wersja środowiska jest obiektem największych zmian. Świadczy to o wielkim wpływie i zarazem integracji środowiska z każdą dystrybucją. W finalnym wydaniu będziemy już mogli korzystać z KDE SC 4.6.3, gdyż od niedawna środowisko jest wydawane w trybie miesięcznych aktualizacji.


Wraz z KDE SC warto także wspomnieć o temacie GTK Oxygen, który odpowiada za unitaryzację wyglądu programów GTK w środowisku KDE SC. Jest to jeden z najbardziej zaawansowanych silników GTK i posiada wiele funkcji analogicznego stylu Qt z którego znane jest KDE SC. GTK Oxygen nie jest częścią KDE i wiele dystrybucji nie decyduje się na jego stosowanie wraz z nową wersją środowiska, należy więc wymienić go niezależnie.


Poprawiono system dzielenia się zasobami Samba, który zyskał lepsze wsparcie dla Dolphina i graficzne konfiguratory min możliwość instalacji serwera. Poprawiono także system konfiguracji drukarek, w którym poprawiono wiele błędów i dodano możliwość wyszukiwania drukarek w zasobach Samby.


GStreamer to dość kontrowersyjna decyzja twórców Kubuntu. Tu jednak zadecydowała praktyka i wybór najlepszego rozwiązania dla użytkowników. Xine jest w tej chwili projektem przestarzałym, a prace nad alternatywami wciąż trwają, z tego względu zdecydowano się na porzucenie ascetyczności względem bibliotek Qt i zadanie zarządzania dźwiękiem powierzono projektowi związanemu z GTK. W tej chwili uważam, że jest to krok który przynosi o wiele więcej korzyści niż ma wad, więc należy mu dać jednak szansę tym bardziej że to raczej tymczasowe rozwiązanie zważywszy, że być może już niedługo doczekamy się Phonon VLC i QtGstreamer.


Dodano możliwość instalacji dodatkowych paczek językowych dzięki graficznemu interfejsowi dostępnemu w Ustawieniach systemowych. Dzięki temu użytkownik ma możliwość łatwego dodawania i usuwania języków bez potrzeby odwoływania się do trybu tekstowego i uprawnień administratora.
OwnCloud jest jedną z najbardziej charakterystycznych nowości KDE. Podczas gdy inne projekty tego typu opierają się na zamkniętym oprogramowaniu deweloperzy KDE zdecydowali się udostępnić otwartą alternatywę. Oczywiście w tym wypadku trudność polega jednak na instalacji takiego programu. Twórcy Kubuntu jako jedni z pierwszych zdecydowali się dodać paczki z OwnCloud do oficjalnego repozytorium tym samym czyniąc program bardziej dostępny dla przeciętnego użytkownika.


Jako bonus użytkownicy otrzymają w domyślnej instalacji jedną z gier zestawu kdegames - KPatience. Nie jest to duża zmiana ale należy pamiętać, że w trybie live CD bardzo trudno o łatwy dostęp do takich pozycji, a trzeba przyznać, że gry tego typu w KDE stanowią jakość samą w sobie. Warto więc chociaż jeden taki rodzynek niech będzie wizytówką możliwości systemu pod tym względem.

Oczywiście powyższy spis to nie wszystko co będzie udziałem finalnej wersji. Niestety na tym etapie tylko tyle udało się w pełni zrealizować jednak z każdym wydaniem testowym przybywa ich coraz więcej. W tej chwili udało się jednak zrealizować główne punkty jakie zostały postawione na początku prac. Warto więc czekać na finalne wydanie.

Obrazy płyt nowego wydania Kubuntu można pobrać ze strony:
http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/releases/natty/alpha-3/

Więcej informacji o wydaniu znajdziemy także na:
https://wiki.kubuntu.org/NattyNarwhal/Alpha3/Kubuntu