środa, 30 marca 2011

Nowości KDE SC 4.7 cz. 4 - Dolphin zmienia oblicze

Dolphin w aktualnym wydaniu KDE SC przeszedł szereg licznych zmian, które usprawniły działanie tego menedżera plików o nowe funkcje. Tym razem deweloper programu, Peter Penz, zajął się interfejsem programu, a szczególnie usunięciem z okna programu niepotrzebnych elementów.W gruncie rzeczy pozbywanie się znaczących funkcji przez program nie ma w tym wypadku miejsca. Postanowiono jednak trochę uporządkować ich rozmieszczenie. Na pierwszy ogień poszedł więc pasek menu, który wyleciał z interfejsu. Oczywiście pasek można w każdej chwili przywrócić do dawnego stanu, jednak deweloperzy wychodzą z założenia, że korzysta się z niego zbyt rzadko aby był wyświetlany na stałe. Dostęp do menu nie został całkowicie zlikwidowany. Jego aktywacja jest możliwa teraz analogicznie do podobnego rozwiązania w Rekonq, czyli za pomocą specjalnego przycisku umieszczonego w prawym górnym rogu. Pojawił się także inny pomysł na użycie Menubara ale o tym za chwilę.


Domyślnie z Dolphina ma zniknąć także panel informacji. Oczywiście będzie go można włączyć jeśli ktoś ma taką potrzebę. Należy także wspomnieć o tym, że w przyszłym wydaniu Dolphina wszystkie panele mają być domyślnie zablokowane co ma uchronić początkujących użytkowników od przypadkowego usunięcia takiego panelu i problematycznym szukaniu funkcji jego przywrócenia w ustawieniach programu.

Z paska adresu zniknie ikona Katalogu Domowego, która rozwijała dostęp do naszych Miejsc. Deweloperzy uważają, że nie ma sensy dublować tej samej funkcji skoro jest już dostępna kiedy widoczny jest Panel Miejsc. Wśród narzędzi nie znajdziemy także paska wyszukiwania, który będzie dostępny po aktywacji przez specjalną ikonę.

Dolphin ma także zyskać funkcję obracania zdjęć na podstawie ich danych EXIF.

Więcej informacji:
http://ppenz.blogspot.com/

***

Ogłoszenie przez Petera możliwości ukrycia paska menu do jednego przycisku spotkało się z wielkim odzewem ze strony deweloperów KDE. Idea ukrycia tego elementu okna była obecna w KDE już od dawna. Jednak nie specjalnie wychodziło rozwiązanie tego "problemu" na wzór OSX-a. Ostatnio próbę taką podjęli deweloperzy Kubuntu, którzy także mają problemy ze swoim rozwiązaniem, a zwłaszcza ze zmuszeniem go do współpracy z aplikacjami innymi niż KDE/Qt.


Po wpisie Petera na temat rozwiązania w Dolphinie temat podjął Martin Graesslin, który zaprezentował przeniesienie przycisku rozwijającego menu na dekorację okna, czyli pod kontrolę KWin. Propozycję Graesslina podjął jeden z komentujących czytelników, który przedstawił mockupy takiego rozwiązania bazujące na podobnym rozwiązaniu dla Firefoksa 4 i Opery w systemie Windows Vista i 7. Tym razem jednak takie menu na dekoracji okna dostępne byłoby dla większości aplikacji KDE co ułatwiłoby rozwiązanie palącego problemu jakim jest Menubar.


Temat na blogu Graesslina był dość często komentowany pozytywnie co świadczy o tym, że użytkownikom KDE pomysł się spodobał, mi zresztą też. Pozostawiam go jednak waszej ocenie.

Więcej informacji:
http://blog.martin-graesslin.com/
http://blog.zx2c4.com/548