piątek, 11 marca 2011

OpenSUSE 11.4 - finał prac

Jak widać ostatnie zamieszanie z kłopotami finansowymi Novella nie zaszkodziły projektowi openSUSE i deweloperzy doprowadzili do wydania stabilnej, kolejnej wersji swojej dystrybucji. Tym razem da się zauważyć koniec pogoni deweloperów dystrybucji z KDE SC za nowinkami i skupienie się poprawie własnych narzędzi i poprawie działania środowiska. Tą drogą zdaje się podążać także openSUSE.


Nie jest zaskoczeniem, że w nowym openSUSE znajdziemy najnowszą wersje środowiska KDE SC oznaczoną numerem 4.6. W przypadku dystrybucji z KDE SC jest to jednak źródło największych zmian i bardzo dobrze, bo dzięki temu użytkownik znajduje się w wielkiej rodzinie dystrybucji ściśle współpracujących ze sobą w temacie zmian na wspólnej platformie, czyli środowisku graficznym. Nowa wersja KDE SC to przede wszystkim kolejny krok w kierunku uwolnienia się od HAL. Warto także wspomnieć o rozszerzeniu możliwości Działań Plasmy, który nadają pulpitowi dodatkowego wymiaru niedostępnego podczas pracy na standardowych wirtualnych pulpitach. Więcej o zmianach w KDE SC 4.6 znajdziemy tutaj.

Warto także wspomnieć o poprawionej szybkości startu systemu. Użytkownicy poprzedniej wersji openSUSE odczują tę zmianę nawet gołym okiem. Jednak to co najważniejsze w systemie świeża wersja jądra (Kernel 2.6.37), która przynosi poprawę działania systemu i nowe sterowniki, zwłaszcza otwarte niedawno sterowniki do kart sieciowych Broadcom. W systemie znajdziemy także poprawione wersje nowych, otwartych sterowników graficznych do kart NVidii i ATI/Radeon. Nowe wersje Xorg 1.9 i Mesa 7.9 także znajdują się na liście nowości.


OpenSUSE 11.4 to także aktualizacja oprogramowania dostępnego w systemie. Oficjalnym pakietem biurowym został Libre Office 3.3.1, lecz w repozytorium znajdziemy także KOffice 2.3.1. Dość dyskusyjną sprawą jest dodanie jako domyślnej przeglądarki Firefoksa 4.0 w rozwojowej jeszcze wersji. Tu jednak górę wzięło praktyczne podejście ponieważ nowa wersja tej przeglądarki wykazywała się solidniejszą budową niż wersja 3.6. Fani KDE znajda też, dostarczany razem z KDE SC 4.6, pakiet PIM w wersji 4.4 jednak dla eksperymentatorów dodano także wersję 4.6 tego pakietu poprzez zewnętrzne repozytorium. Wśród nowych programów warto wymienić Scribusa, który niedługo zostanie wydany w pierwszej wersji bazującej na bibliotekach Qt4. OpenSUSE jest czynnym deweloperem współpracującym przy tworzeniu tego świetnego programu do tworzenia publikacji.

Wśród zmian znajdziemy także poprawę narzędzi sieciowych WebYast przenoszących administrację dystrybucją do internetu oraz repozytorium Tumbleweed, którego zadaniem będzie dostarczanie najnowszych wersji programów, a tym samym uczynienie z openSUSE Rolling Releases.

Przegląd nowości openSUSE 11.4 (wersja KDE SC) nie wygląda na pierwszy rzut oka imponująco, jednak nie jestem w stanie omówić tu wszystkich zmian. Więcej informacji znajdziemy w oficjalnym ogłoszeniu na stronie:

http://en.opensuse.org/Product_highlights

Obrazy płyt z nową wersja dystrybucji znajdziemy na:

http://www.susek.info/article/Pobierz-openSUSE-11.4.shtml

Osobiście zastanawiam się czy znów nie dać szansy tej dystrybucji, gdyż zmiany w niej zachodzące sugerują, że deweloperzy zaczęli się naprawdę przykładać do poprawy działania systemu. Zaznaczam, że nowej wersji openSUSE jeszcze nie testowałem (VirtualBox nie jest do tego doskonałym narzędziem), wiec na razie nie mogę wypowiadać się na temat jego działania. Jednak na wyrost mogę ją już teraz polecić z czystym sumieniem.