środa, 23 marca 2011

Projekt Neon KDE SC 4.7 w Kubuntu

Zazwyczaj gdy piszę o jakichś wersjach testowych oprogramowania uprzedzam, że jego instalacja może znacząco wpłynąć na stabilne działanie naszego systemu. Tym razem zmuszony jestem do nieco innego ostrzeżenia: Instalacja niżej opisanego oprogramowania na pewno wpłynie na stabilne działanie całego systemu i to do tego stopnia, że być może zmuszeni będziemy do ponownej reinstalacji systemu. Dlaczego więc warto zainstalować te pakiety? Bo ciekawość nie pozwoli niektórym przejść obok nich obojętnie.


Oprogramowanie o którym mowa dotyczy Projektu Neon. Wbrew pozorom nie jest to żadna nowość, bo projekt ten istnieje bodajże od czasów Jaunty, jednak wraz ze spadkiem zainteresowania KDE 4 w jej pierwszych odsłonach prace nad nim podupadły, a szkoda bo często była to jedyna droga zapoznania się z deweloperskim wydaniem KDE SC. Projekt Neon to specjalne repozytorium, do którego trafiają pakiety będące w istocie takim Daily Build zbliżającego się wydania KDE SC.

Sam projekt testowałem już pół roku temu i był wtedy dla mnie cennym źródłem nowości w KDE SC 4.6. W obecnej wersji da się zauważyć zwiększenie liczby dostępnych pakietów, niektóre programy zostały wydzielone z pakietów KDE i co najważniejsze do grona paczkujących dołączyli inni deweloperzy Kubuntu. Wcześniej ogrom pracy związanej z opieką nad paczkami i ich aktualizacją znajdował się głównie w rękach Michała Zająca i Haralda Sittera.
Na czym polega idea Projektu Neon? Chodzi o dostarczenie użytkownikom Kubuntu paczek z deweloperska wersja KDE SC (obecnie 4.7). Środowisko instaluje się obok aktualnie zainstalowanego. Sytuacja wygląda podobnie do tej, gdy instalujemy KDE obok GNOME. W tym przypadku mamy możliwość wyboru sesji w KDM, gdzie wybieramy interesujące nas środowisko.

Pierwszy akapit tego artykułu powinien być bardzo znaczący dla osób, które już nastawiły się na testowanie KDE SC 4.7. Podobnie jak w przypadku instalacji KDE SC obok GNOME tylko w teorii wygląda to na bezpieczne. W rzeczywistości konflikty pomiędzy programami można tu spotkać na każdym kroku. U siebie zauważyłem, że szczególnie na to wrażliwy jest KWin, który zaczyna wariować z dekoracjami okien i efektami pulpitu podczas przełączania. Drugą wadą jest kompletnie nie funkcjonujący KPackageKit, który poprawnie działa tylko w wersji ze stabilnym środowiskiem skąd dokonujemy także aktualizacji pakietów Neona. Należy także zaznaczyć, że tak zainstalowane środowisko raczej nie będzie dość wymiernym sposobem sprawdzania jego optymalizacji. Pół roku temu miałem też problem z nowymi ikonami Oxygena, czego jednak nie zauważyłem w obecnej wersji.

Podsumowując Neon jest więc dość topornym sposobem testowania nowego KDE w Kubuntu, choć w obecnej chwili jedynym. Bardzo kibicuję jednak temu projektowi i muszę przyznać, że w porównaniu z poprzednim wydaniem postęp jest zauważalny.


Jeśli więc ktoś zdecyduję się na wykonanie poniższych operacji zalecam zrobić to systemie, którego nie używamy w codziennej pracy. W obecnej chwili KDE SC 4.7 nie przedstawia jeszcze większych różnić w stosunku do poprzedniego wydania i na krystalizację się projektu trzeba poczekać do końca miesiąca. W tej chwili nie zauważymy jednak znaczących różnic.

Jeśli ktoś jednak chce zainstalować KDE SC 4.7 w Kubuntu (10.10 i 11.04) powinien dodać do swojej listy repozytorium:
sudo add-apt-repository ppa:neon/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install project-neon-all
...lub instalować poszczególne biblioteki, które zamierzamy przetestować.
Projekt Neon wydaje się ciekawym sposobem zapoznania się z jeszcze nie dostępnymi pakietami rozwojowego KDE SC. Inny sposób prezentuje dystrybucja openSUSE, która udostępnia KDE SC 4.7 w specjalnym repozytorium KDE-Trunk.

Autorem loga projektu jest Tomasz Sheytan Dudzik, który ostatnio zaprezentował na blogu Zainteresowania i Pasje świetne mockupy instalatora Kubuntu, które gorąco polecam obejrzeniu.

Więcej informacji:
https://wiki.kubuntu.org/Kubuntu/ProjectNeon