czwartek, 3 marca 2011

Qt dla Androida

Przyszłość Nokii nie jest raczej spisana w optymistycznych barwach. Mariaż z Microsoftem wbrew pozorom przynosi w tej chwili tylko straty. Ostatnio spółka odnotowała jeszcze większy spadek cen akcji niż po słynnej decyzji S. Elopa. Akcjonariusze nie chcą po prostu dać wiary w to, że Windows Phonet 7 może w jakiś sposób uratować w krótkim terminie to co firma traci rezygnując ze swoich inwestycji. Nawet jeśli ta spółka może w przyszłości przynieść jakieś zyski to najpierw okupiona będzie inwestycjami wprowadzenia nowych urządzeń, co zapewne może być bardziej kosztowne niż poczekanie na rozwój MeeGo.Cała sytuacja bardziej wygląda na to, że Microsoftowi bardziej zależało na przystopowaniu rozwoju kolejnego gracza Open Source na rynku mobilnym, niż chęć rozwoju Nokii. Jak na potwierdzenie tej teorii na tym samym pokazie, na którym Elop kreślił świetlaną przyszłość Nokii z zamkniętym oprogramowaniem, drugi z inwestorów MeeGo, czyli Intel, przedstawił pierwsze działające urządzenia. MeeGo znalazło się także na netbooku Toshiby. Wynika z tego, że rozwój tego systemu stał pod znakiem zapytania tylko w laboratoriach Nokii i to od momentu kiedy jej strategicznym inwestorem został Microsoft. Jeśli nawet Nokia nie podejmie tego tematu to i tak są duże szanse na to, że ten system jednak się ukaże.

Pozostaje jeszcze pytanie o Qt. Tu Nokia jest bardziej ostrożna z rezygnowaniem z tej technologii. Qt i Symbian będzie nadal podstawowym elementem inwestycji firmy w sektorze mniej wydajnych urządzeń mobilnych. Co prawda akurat zwykłe telefony ustępują miejsca smartfonom, jednak Nokia liczy na sprzedaż jeszcze kilku milionów urządzeń tego typu w najbliższych latach. Najważniejsze jest jednak pytanie o rozwój wolnej implementacji tego frameworka, który jest podstawą wielu projektów w tym KDE SC. Tu można być spokojnym ponieważ w przypadku braku reakcji na jego rozwój ze strony Nokii jego rozwój przechodzi na KDE Free Qt Foundation, a sama Nokia przyznaje, że szybki rozwój Qt w ostatnich latach był wynikiem jego uwolnienia i wsparcia ze strony społeczności skupionej w ramach Open Source.


Jakby na zawołanie projekty oparte na Qt i QML, które miały szansę trafić na smartfony Nokii, mogą teraz stać się udziałem jej największego konkurenta, czyli Androida. Niedawno świat mobilny obiegła wiadomość o stworzeniu implementacji Qt dla Androida. Najciekawsze jest to, że nie dokonało tego ani Google, ani nawet Nokia. Za stworzeniem tej implementacji stoi programista z Rumunii Bogdan Vatra, który w związku z tym, że Nokia była nieprzychylna udzieleniu projektowi wsparcia w zakresie nazwy, przedstawił swój projekt jako Necessitas Suite.

Necessitas Suite jest jeszcze w fazie rozwoju i nie zaleca się umieszczania stworzonych za jej pomocą aplikacji w Android Market. W zestawie znajdziemy Qt Creatora przygotowanego specjalnie pod platformę Android, Qt Framework i instalator Ministro.

Jak widać po zamieszczonych filmikach podglądowych, zestaw może okazać się bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla programistów. Qt jest znane z narzędzi ułatwiających łatwe tworzenie aplikacji i przede wszystkim bazujące na jednej z najlepszych dokumentacji. Jeśli więc plan Microsoftu na wstrzymanie rozwoju Open Source miał się powieść to napotkał zdecydowany sprzeciw ze strony społeczności, a polityka tej firmy, dzięki której zyskała ona monopol na rynku desktopów nie sprawdza się w ogóle na rynku urządzeń mobilnych.

Więcej informacji:
 http://sourceforge.net/p/necessitas/home/
http://labs.qt.nokia.com/2011/02/28/necessitas/
http://sourceforge.net/p/necessitas/wiki/Home/

Wywiad z Bogdanem Vatrą:
http://www.behindkde.org/node/925