poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Flexible Tasks 0.2 dla KDE SC 4.6

Wraz z wydaniem KDE SC 4.6 wprowadzono nową funkcję do Menedżera zadań pozwalającą na dokowanie okna na panelu w postaci ikony, gdy zostaje zamknięte. Rozwiązanie to przypomina pomysł zastosowany w Windowsie Se7en choć jest trochę inne w działaniu. Mi ta opcja przypadła bardzo do gustu choć nie jest pozbawiona wad. Niektórzy jednak są zawiedzeni spodziewając się po tym rozwiązaniu analogicznego pomysłu z Windowsa.


Do tego wydania KDE szykowano też drugą opcje dla Menedżera Zadań, a mianowicie możliwość skracania nazwy okna na panelu do ikony. Pomysł ten jednak nie przeszedł, ponieważ deweloperzy uznali, że menedżer i tak posiada taką funkcję, która jest uruchamiana w momencie przepełnienia się miejsca na panelu. Nazwa w oknie dostarcza dodatkowych informacji np. nazwę strony internetowej na jakiej jest otwarta przeglądarka, szkoda by takie informacje ukrywać.

Jeśli chodzi o moje zdanie na ten temat to według mnie taka opcja nie jest szkodliwa szkoda więc, że możliwość ta nie została poddana pod ocenę użytkowników w końcu zwijanie nazwy do ikony byłoby tylko jedną z możliwości. W przyrodzie jednak nic nie ginie i z tego pomysłu zrodził się Flexible Tasks, będący w istocie tym samym menedżerem zadań, którego używamy codziennie tylko uzupełnionym o tę dodatkową funkcję. Z nowym wydaniem oznaczonym liczbą 0.2, plasmoid ten zyskał możliwość współpracy z Windows 7 like launchers (Smooth Tasks nadal takiej możliwości nie posiada). Możemy więc sami przetestować, czy odpowiada nam te rozwiązanie.


Niestety plasmoid jest w tej chwili dostępny tylko do samodzielnej kompilacji. Nie jest to trudne zadanie i każdy powinien sobie z tym poradzić. Jakby co to zapraszam do mojego starego poradnika, tylko tym razem nie nie tworzymy oddzielnego katalogu build, a wszystkie operacje wykonujemy w pierwszym rozpakowanym katalogu.

Plasmoid moim zdaniem powinien bardziej zadowolić fanów rozwiązania Microsoftu, gdyż wyglądem jest mu bliższy. Ocenę jednak pozostawiam wam.


Więcej o projekcie:
http://kde-look.org/