sobota, 30 kwietnia 2011

GRUB2 Bootloader Editor 0.4.5

Nie lubię Burga, ale o tym już pisałem. Co by jednak nie mówić o Burg to posiada on jeden z najlepszych konfiguratorów bootloadera dla Linuksa. Ja jednak wybrałem GRUB2, także dla Chakry i wcale nie muszę się tu martwić o brak ustawień GRUBa w trybie graficznym.


Do takiej operacji służy GRUB2 Bootloader Editor, czyli specjalny moduł KCM dla KDE SC. Wspomniałem zresztą o nim niedawno przy okazji prezentowania wsparcia dla GRUB2 w KDM w zbliżającym się KDE SC 4.7. GRUB2 Bootloader Editor to także projekt Konstantinosa Smanisa, który zresztą istnieje już od jakiegoś czasu. Sam go też używam od poprzedniej wersji i bardzo chwalę.

Moduł pozwala na wiele opcji konfiguracyjnych dla GRUB2. Można zmienić tło i schemat kolorów, czas odliczania do wyboru systemu, kolejność uruchamiania wersji jądra i zmiany parametrów, których wcześniej dokonywaliśmy edytując pliki tekstowe. Krótko mówiąc wszystko co potrzebne do graficznej edycji GRUBa w środowisku graficznym.


Wraz z ostatnim wydaniem otrzymaliśmy także możliwość usuwania niepotrzebnych wpisów w menu GRUBa i to w bardzo przyjemnej formie. Trzeba zaznaczyć, że ta funkcja to świetna odpowiedź na zapotrzebowanie użytkowników. Teraz nie musimy już wyszukiwać wpisów w menedżerze pakietów według wersji jądra. Do dyspozycji mamy pełną listę zainstalowanych wersji jądra i wystarczy zaznaczyć odpowiednią (i powiązane z nią wpisy), aby zacząć hurtowo czyścić naszą listę.

Funkcja jest związana z QApt co oznacza, że działa tylko w Ubuntu i Debianie z odpowiednimi pakietami. Autor funkcji informuje, że wkrótce być może dostarczy wsparcie dla innych menedżerów. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre z dystrybucji (Arch, Chakra) raczej nie wymagają tej funkcji, ponieważ zawsze korzystają tylko z jednej (najnowszej wersji jądra).


Na szczęście moduł został już przygotowany dla większości dystrybucji, więc nie trzeba się bawić w instalację ze źródeł (chociaż nie jest ona problematyczna). Paczki z programem znajdziemy na oficjalnej witrynie programu na KDE-Apps.org. Paczki są przygotowane dla Kubuntu 10.10, dla wersji 11.04 będą one dostępne z głównego repozytorium.

Warto także zajrzeć na blog autora, gdzie znajdziemy jeszcze więcej informacji:
http://ksmanis.wordpress.com/2011/04/23/qapt-sexiness/
http://ksmanis.wordpress.com/2011/04/29/grub2-bootloader-editor-v0-4-5/

=-=-=-=-=
Powered by Blogilo