poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Ikony Oxygen będą zmienione

Styl Oxygen to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów środowiska KDE w jego czwartym wydaniu. Właściwie można powiedzieć, że to właśnie praca Nuno Pinheiro i jego zespołu stała się podstawą postrzegania KDE takim jakie jest teraz.Styl przez dość długi czas nie był zmieniany. Jakiś czas temu mieliśmy transformację stylu Plasmy z Oxygen na Air, natomiast przez resztę czasu poprawiano tylko główne elementy. Jednak Nuno zapowiedział także, że to co użytkownicy zobaczą w najbliższych wydaniach odmieni ich spojrzenie na KDE. I częściowo tak się stało.

Nie doświadczyliśmy jednak zbyt wielu rewolucji, raczej dość dobrze przemyślaną ewolucję. Sam styl Qt otrzymał kilka nowych możliwości konfiguracyjnych chociaż zmiany w nim są kosmetyczne w stosunku do tego co już było. Użytkownicy otrzymali jednak dodatkowo styl GTK pomagający zintegrować wygląd aplikacji GTK z natywnymi KDE. Jest to dość duży sukces bo silnik ten posiada sporo możliwości więcej nawet w stosunku do innych stylów w GTK+. Odnowiono także zestaw ikon mime-type i tu muszę przyznać wykonano kawał pracy.


Na tym jednak zmiany się nie kończą, ponieważ Nuno pracuje obecnie nad zmianą wizerunku pozostałych ikon zestawu. Należy jednak pamiętać, że projekty ikon cały czas przechodzą ewolucję, więc to co jest zaprezentowane na ilustracjach to w tej chwili tylko propozycje. Osoby zainteresowane tematem mogą jednak śledzić zmiany na facebookowym profilu Nuno, oraz śledząc jego aktywność na Identi.ca. Mi się w każdym razie podobają :)