sobota, 16 kwietnia 2011

Plasma Active przyszłością KDE SC

Kiedy na zeszłorocznym spotkaniu Tokamak, deweloperzy KDE zaprezentowali pierwsze zarysy Plasmy Mobile, chyba nikt nie spodziewał się się, że ze zrobionej na poczekaniu koncepcji wyrośnie projekt, który ma szansę nadać nowy kierunek rozwojowi KDE i dużo namieszać na komercyjnym rynku mobilnym. Dziś, tuż przed następną konferencją Tokamak deweloperzy chwalą się, że ich projekt ma już wytyczone ramy rozwoju i prawdopodobnie następne spotkanie będzie miało już charakter roboczy mający doprowadzić do scalenia wszystkich dróg rozwoju do 9 października tego roku.

Cel jaki został podjęty to przede wszystkim stworzenie pulpitu, który sam dostosuje swój kształt w zależności od urządzenia na jakim się znajdzie. Jest to dość śmiałe podejście zważywszy na fakt, że większość projektów tego typu charakteryzuje się stworzeniem projektu, który ma być jednolity i jednocześnie uniwersalny dla różnych zastosowań. Deweloperzy stwierdzili jednak, że nie jest to słuszna droga zważywszy na ciągle zmieniający się rynek urządzeń mobilnych. Kiedy projekt zaczął się rodzić myślano wtedy tylko o przeznaczeniu go na smartfony, po roku prac okazało się, że obecnie prawdziwym wyzwaniem stają się tablety z całkiem innym podejściem do sterowania i sposobu przekazywania informacji.


Stworzenie więc środowiska, które będzie miało zastosowanie w całym spektrum urządzeń mobilnych, ma być osiągnięte dzięki modularnej budowie elementów Plasmy i ich łatwej konfiguracji do potrzeb innych urządzeń i wygody użytkowników. Nowy pulpit będzie więc sam dostosowywał swój kształt do rodzaju urządzenia i pozwalał użytkownikowi na dodawanie własnych elementów w ramach dostępnych Aktywności.


Aaron Seigo porównał rozwój nowego projektu do schematu sieci trasy kolejowej, której wszystkie linie spotykają się w jednym symbolicznym miejscu (stacji) oznaczonym datą zakończenia prac nad ostatecznym kształtem Plasma Active (9.10.11). Każda z tras podzielona jest na punkty mające charakteryzować etapy rozwoju każdej gałęzi projektu. Gałęzie te to:

Plasma Quick
Contour
Active Apps
Operating Systems
Vendor Support

Poniżej chciałbym przybliżyć każdy z tych etapów i jaki mają one wpływ na rozwój projektu.

Plasma Quick

Oczywiście w całej tej fascynacji urządzeniami mobilnymi nie możemy zapominać o starszych ramach rozwoju KDE, czyli wersji desktopowej i netbookowej. W żadnym razie nie będą one odstawione na dalszy plan, a rozwój nowego sektora będzie jak najbardziej miał wpływ także nie. Należy pamiętać, że wiele rozwiązań w Plasma Active jest zaczerpniętych z wersji netbookowej, więc pośrednio ich zależności pozwalają na wymienianie się kodem.


Pierwszy krok został podjęty w aktualnym wydaniu KDE SC 4.6, które otrzymało wsparcie dla QML, czyli skryptowego języka programowania będącego częścią Qt Quick, czyli frameworka mającego za zadanie łatwe budowanie dynamicznych i efektownych interfejsów użytkownika. Dzięki temu KDE SC coraz częściej zaopatruje się w programy i aplety zbudowane właśnie przy użyciu QML, które są obecnie jednymi z najlepszych jakościowo na rynku mobilnym. QML i Qt Quick maja pomóc w tworzeniu liblasma2, które będzie stanowiło podstawę innych bibliotek nowego środowiska. Według zapowiedzi deweloperów libplasma2 ma wnieść do całego środowiska (także desktop i netbook) więcej stabilności, wydajności i nowych rozwiązań.

Więcej informacji:
http://aseigo.blogspot.com/2011/04/plasma-active-quick.html


Contour 

Contour ma być najbardziej charakterystycznym elementem całego przedsięwzięcia. Ma być on dynamicznie dostosowującym się interfejsem użytkownika. Dynamiczny jest tu zresztą określeniem dość niedokładnym, sami deweloperzy używają tu określenia kontekstowy, czyli w zależności od warunków jakie spotka na pulpicie. Contour będzie więc korzystał zarówno z dobrodziejstw Nepomuka jak i szerokiej konfigurowalności jaką można osiągnąć dzięki Aktywnościom Plasmy. Contour nie będzie miał więc statycznie określonych ram. Wpływ na to co będzie widziane na naszym ekranie będą miały zarówno używane w danym czasie programy, nasze położenie geograficzne, aktualny czas i wiele innych czynników.


Przedstawiony powyżej film przedstawia aktualny stan prac nad nowym pulpitem.

Więcej informacji:
http://community.kde.org/Plasma/Active/Contour
http://aseigo.blogspot.com/2011/04/plasma-active-contour.html

Active Apps
 
Oczywiście cały projekt nie miałby większych szans powodzenia bez dedykowanych aplikacji. Nie stanowiłoby to większego bo akurat na brak aplikacji KDE SC narzekać nie musi. Jenak tu pojawia się problem współpracy takich aplikacji z ekranami dotykowymi stosowanymi zazwyczaj w urządzeniach mobilnych. Jednak tu także KDE nie wkracza na dziewiczy rejon ponieważ prace nad takimi aplikacjami rozpoczęły się już dawno dla systemu MeeGo. Obecnie więc do projektu mają być włączone takie aplikacje jak Marble To Go, Calligra Mobile i Kontact Touch będące mobilnymi wersjami bardzo popularnych na desktopowym KDE aplikacji. Deweloperzy zapowiadają też nowe tytuły jak np. Rekonq. Do października projekt ma więc dysponować całkiem pokaźną ilością oprogramowania dedykowanego specjalnie dla dotykowych urządzeń i mniejszych ekranów.

Więcej informacji:
http://community.kde.org/Plasma/Active/Apps
Operating Systems
 
Wraz z rozpoczęciem prac nad nowym projektem deweloperzy zdali sobie sprawę, że w przypadku urządzeń mobilnych nie sprawdza się dawna polityka dostarczania tylko środowiska graficznego. Deweloperzy uważają, że obecnie bardzo ważne staje się dostarczenie użytkownikowi już gotowego systemu, który trafi na nasz tablet lub smartfon. Z tego powodu bardzo ważna jest współpraca z deweloperami systemów operacyjnych i wspólna praca nad jakością końcowego produktu. W tej chwili, dzięki współpracy z OpenSLX, powstał obraz systemu na bazie openSUSE, który można przetestować w trybie LIVE. Prowadzone są też rozmowy z twórcami MeeGo i tu chyba ze względu na podobny charakter obu projektów są największe szanse na zaistnienie Plasmy na Mobilkach. Deweloperzy myślą też o Androidzie ale jak do tej pory brak jest chętnych do współpracy nad takim projektem.

Nie ulega wątpliwości, że w obecnych czasach potrzebna jest zakrojona współpraca z dostawcami innych rozwiązań na rynku, a nie tylko tworzenie dobrego produktu i liczenie, że ktoś się nim zainteresuje. Tego błędu nie chcą popełnić także deweloperzy PLasma Active, dzięki czemu ich produkt nie będzie skazany na tylko na eksperymentalny byt na rynku, bo użytkownik dostanie już gotowy produkt, który będzie mógł przetestować i być może pozostawić na swoim sprzęcie.

Więcej informacji:
http://aseigo.blogspot.com/2011/04/plasma-active-operating-systems.html
 
Vendor Interaction 

We współczesnych czasach jakość produktu nie zawsze idzie w parze z popularnością. Dobrym przykładem jest według mnie zmarnowana szansa systemu Maemo i Nokii N900. Zarówno sprzęt jak i system na nim zainstalowany były jakością samą w sobie jednak czas pokazał, że dla zwykłego użytkownika liczy się przede wszystkim wsparcie ze strony całego rynku, a tu trzeba najpierw zaistnieć.

Jednym z etapów jakie stawiają sobie deweloperzy Plasma Active jest zakrojona na szeroką skalę współpraca z producentami sprzętu. Produkt tylko wtedy ma szansę trafić do serc użytkowników jeśli znajdą się przykładowe urządzenia, które pozwolą na pokazanie możliwości nowej platformy. Oczywiście samo pojawienie się na jakimś dedykowanym urządzeniu nie kończy już prac w tym sektorze. Dużą rolę deweloperzy chcą poświęcić dostarczaniu wsparcia producentom sprzętu w przypadku jakichś problemów.

Wiecej informacji:
http://aseigo.blogspot.com/2011/04/plasma-active-vendor-interaction.html

Jak widać tym razem deweloperzy KDE nie tylko postawili na stworzenie wysokiej klasy produktu ale także stworzenie wokół niego infrastruktury i współpracy na szeroką skalę pomiędzy wszystkim uczestnikami rynku. Ma to zapewnić producentów, że deweloperzy poważnie traktują swój udział w rynku i są gotowi poświęcić swój czas i pracę na zapewnienie wsparcia. Projekt jest zresztą skierowany do całego zakresu urządzeń mobilnych nie tylko tabletów i smartfonów ale także telewizorów, urządzeń samochodowych itp. Miejmy więc nadzieję, że dzięki niemu KDE zaistnieje w sercach nie koniecznie fanów Linuksa.