czwartek, 7 kwietnia 2011

QtZeitgeist 0.7 wydany

Ostatnia premiera GNOME 3 wywołała wiele kontrowersji głównie za sprawą GNOME Shell. Nowinki graficzne w środowisku to jednak nie wszystko. Należy pamiętać przede wszystkim o oprogramowaniu dostarczanym wraz środowiskiem, a przede wszystkim frameworkach ułatwiających życie programistom piszącym kod dla danego projektu. I tu muszę pochwalić ... KDE SC, po kilku latach rozwoju własnych narzędzi (Akonadi, Nepomuk, UPower itp.) nadszedł czas na podpatrywanie "konkurencji". Teraz dla KDE powstają Telepathy KDE, QtGstreamer i być może już niedługo QtZeitGeist.


Zeitgeist miał być krokiem milowym w nowym GNOME 3. Nie wiem na jakim etapie są prace z implementacja tego frameworka w tym środowisku, ale być może już wkrótce doczekamy się wersji Qt jego bibliotek (libqzeitgeist) pozbawionych zależności GNOME, co ułatwi jego użycie w środowisku KDE i MeeGo.


Zeitgeist jest dość wszechstronnym narzędziem umożliwiającym tworzenie przez system dziennika naszej aktywności na plikach, dzięki czemu możliwe jest ich późniejsze wyszukiwanie ze względu na czas użycia, częstotliwość i wiele innych kryteriów. Wersja Qt powstaje przy współpracy twórców Zeitgeist, KDE i Collabora.

Więcej informacji:
http://jpwhiting.blogspot.com/2011/03/qtzeitgeist-070-released.html