niedziela, 29 maja 2011

Calligra Suite - pierwszy Snapshot już gotowy

Ponad pięć miesięcy po zmiany nazwy KOffice na Calligra Suite deweloperzy pakietu biurowego dla KDE wydali jego pierwszą migawkę, mającą być przedsmakiem tego co dane będzie nam testować w finalnym wydaniu, gdzieś w okolicach października tego roku. W tym czasie doświadczymy jeszcze kilku miesięcznych migawek mających być znaczącymi wydaniami pokazującymi stan prac nad projektu do dnia jego premiery.

To co udało się już osiągnąć deweloperom to wyodrębnienie bibliotek stanowiących podstawę pakietu dla wszystkich wydań. Dzięki temu możliwe było znaczne odchudzenie programu (Calligra jest podobno najlżejszym pakietem tego typu obecnie), oraz zyskano podstawę do budowy alternatywnych interfejsów programu, co ma szczególne znaczenie wraz z rozwojem mobilnych wersji programu.

Calligra Words

Wydanie mobilne ma być zresztą jedną z największych nowości tego wydaniu. Obecnie rozróżnia się jego dwa rodzaje Calligra Active, czyli wersja mająca być jednym z kamieni milowych nowego projektu Plasma Active dla tabletów, oraz Calligra Mobile, czyli dawne FreOffice dla systemów smartfonowych Maemo i MeeGo. W skład projektu wchodzą obecnie trzy programy: Stage, Tables i Words. W tym momencie warto zaznaczyć, że jest to obecnie jedyny pakiet tego typu na urządzenia mobilne będący w pełni otwartym projektem i jednym z niewielu całkowicie darmowych.

Calligra Stage
Calligra Stage (mobile)

Główną linię stanowi jednak wersja desktop. Tu oprócz wspomnianego wcześniej odchudzenia kodu zmiany czekają także interfejs. Znaczące zmiany nadejdą jednak w późniejszym okresie i będą wynikiem niedawnych dyskusji na łamach tegorocznego Calligra Sprint. Na podziwianie zmian w interfejsie przyjdzie nam wiec jeszcze poczekać, jednak już teraz deweloperzy zwracają uwagę na to co jest motywem przewodnim aktualnego wyglądu programów, czyli jego niesamowitej konfigurowalności. Interfejs oparty na paskach narzędziowych, które posiadają możliwość przenoszenia i odłączania od okna programu, pozwala na taką konfigurację programu, która będzie w pełni dostosowana do każdego rodzaju monitora i preferencji użytkownika. Dodatkowo warto podkreślić możliwość własnego decydowania o elementach, które będą widoczne na naszych "toolbarach".

Wśród nowości pakietu warto także wspomnieć o dwóch jego nowych pozycjach: Flow i Braindump. Pierwszy to bardzo przydatny w biurach program ułatwiający tworzenie diagramów i schematów blokowych i mający zastąpić w zestawie odpowiednik programu MS Visio. Drugi program, Braindump, będzie pełnił w zestawie rolę aplikacji do tworzenia notatek, list zadań, przechowywania informacji (linków, obrazów itp.).

Calligra Flow

Deweloperzy podkreślają także poprawę układu tekstu (według mnie największy problem poprzednich wersji, które czasami całkowicie uniemożliwiał pracę nad jakimś dokumentem). Bardzo pomocna jest także możliwość dodawania obrazów i tekstu przez przeciąganie. Poprawiono także wsparcie dla formatów MS Office (np. SmartArt) i lepsze odczytywanie otwartych formatów.

Calligra Braindump (video)

No cóż, pozostaje tylko czekać na wydanie oficjalne Calligra Suite. Jeśli zapowiedzi twórców spełnia się się choć w połowie to możemy mieć do czynienia z powstaniem naprawdę uniwersalnego projektu, który może stanąć w szranki z największymi programami tego typu, prezentując jednocześnie własne i unikalne zalety. Ja mam nadzieję, ze poprawa jakości kodu, będzie miała znaczenie dla przyszłego zastąpienia Libre Office w dystrybucjach z KDE.

Jeszcze więcej informacji o wydaniu:
http://www.calligra-suite.org/news/calligra-announces-first-snapshot-release/
http://www.calligra-suite.org/news/calligra-2-4-snapshot-1-tour/