poniedziałek, 30 maja 2011

Flash bez Flasha

Ostatnie problemy z flashem skłoniły mnie do poszukiwania alternatywnych dróg przeglądania takich treści na Linuksie, a zwłaszcza KDE SC. Daleko nie musiałem szukać, bo to jedna z najlepiej obdarowanych oprogramowaniem kategorii w Linuksie. Najciekawsze jest to, że większość programów tego typu nie różni się od siebie strategicznymi funkcjami. Ja jednak przyjrzę się dwóm programom do przeglądania Youtube bez Flasha.


Pierwszy z nich to dobrze znany niektórym Minitube. Program w ostatniej wersji przeszedł małą renowację, co zaowocowało min. poprawą błędów i zmianami w interfejsie (ukrywanie i dostęp do niektórych elementów w trybie fullscreen). Program jest bardzo dobry w swojej kategorii, szybko wczytuje filmy, posiada dobrą wyszukiwarkę i możliwość pobierania filmów na dysk. Ma tylko jedną wadę - obsługuje tylko serwis Youtube. To zresztą żadna wada programu, bo takie było jego początkowe przeznaczenie.


Serwisów typu Youtube powstaje jednak coraz więcej i zdobywają one popularność wśród użytkowników. Jakiś czas temu pisałem o projekcie Tubeplayer, który w międzyczasie został przemianowany na Kubeplayera. Niestety na tym innowacje w tej dziedzinie się skończyły, bo od grudnia zeszłego roku rozwój projektu stoi w miejscu. Wielka szkoda, bo Kubeplayer miał właśnie posiadać obsługę alternatywnych dla Youtube serwisów.

Natura nie lubi oczywiście próżni i od jakiegoś czasu możemy testować program WatchVideo tym razem napisany przy pomocy PyQt4. Program jest dość dziwny. Ma totalnie wkurzający interfejs (strategiczne opcje ukryte pod prawym przyciskiem myszy) i masę błędów. Program znajduje się jeszcze w fazie Beta, więc należy mu to jednak wybaczyć.


Program, jak pisałem, jest dość dziwny. Posiada masę przycisków, które nie służą kompletnie do niczego. Podejrzewam, że jakieś funkcje dołączą do nich już wkrótce. Program w tej chwili obsługuje się prawoklikiem myszy, pod którym znajdziemy opcję do pobierania pliku otwierającą okno dialogowe, które umożliwia także obejrzenie filmu, bez potrzeby pobierania (chociaż film i tak jest wtedy zrzucany do cache). Jak widać nie jest to tak proste jak w Minitube, jednak miejmy nadzieję, że autor (autorzy) dopracują program do finalnego wydania.

Nieco inaczej wygląda kwestia obsługi wielu serwisów. O ile wyszukiwarka raczej nie szuka filmów gdzieś indziej niż na Youtube (brak możliwości wyświetlania więcej wyników), to istnieje alternatywny sposób przeglądania wielu serwisów, których pełną listę znajdziemy na stronie projektu. Wystarczy otworzyć stronę na danym filmie i kliknąć "Znajdź z przeglądarki", aby program przeszukał otwarte strony w poszukiwaniu video. Można także skopiować adres filmu i dodać go do programu ze schowka.

Muszę przyznać, że działa to dziwnie, jedne filmy znajduje innych nie. Co ciekawe udało mi się pobrać filmy z niektórych serwisów, których nie ma na liście, natomiast niektóre wspierane serwisy pokazywały mi często focha. No cóż, trudno oceniać stabilność programu po jego wersji deweloperskiej, należy jednak zaznaczyć, że jeśli wszystkie problemy zostaną wkrótce rozwiązane to program ma szansę być lepszy od Minitube wśród aplikacji w swojej kategorii.

Warto także odnotować, że program posiada także tryb tekstowy, który pozwala na pobieranie video bezpośrednio w terminalu. Program uruchomimy  poleceniem:


watchvideo [options] URL


Listę opcji uzyskamy za pomocą:


watchvideo --help

Ponieważ jestem ostatnio dwusystemowy tym razem paczki będą dla dwóch dystrybucji:

Minitube 1.4.3 znajduje się w Chakra Linux w repozytorium apps/. W Kubuntu 10.04, 10.10 i 11.04 program zainstalujemy z repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install minitube


WatchVideo 2.2beta także jest dostępne w Chakra Linux w repo apps/. W Kubuntu 11.04 Natty można je znaleźć w repozytorium:

ppa:otto-kesselgulasch/testbildtest 

Niestety dla pozostałych wydań Kubuntu istnieją tylko starsze paczki z programem, które zainstalujemy za pośrednictwem repozytorium:


ppa:nilarimogard/webupd8
Więcej info o programach:

http://qt-apps.org/content/show.php?content=128368
http://pypi.python.org/pypi/WatchVideo/2.2

http://flavio.tordini.org/minitube
http://kde-apps.org/content/show.php/Minitube?content=111068