poniedziałek, 9 maja 2011

Ile ssie Mageia?

Zwykle testy jakiegoś systemu zaczynają się od przedstawienia informacji o tym co ma ten system, ale to właśnie pominę, każdy znajdzie te informacje w necie, skupię się działaniu systemu, czyli na tym co najbardziej nas użytkowników interesuje.

Autorem tekstu jest Sławek Nowak

Zaczynamy od pulpitu Magei wygląda ubogo no, ale to przecież beta, sam styl jest taki sam jak ten znany z Mandrivy, niby nic ciekawego, ale skupmy się na tym co najważniejsze na użytkowaniu i prędkości działania.  Na razie nie ma tu różnic w przypadku funkcji tak więc to pominę, ale szybkość startu systemu jak i jego działanie jest niewyobrażalne, nigdy jeszcze nie widziałem aż tak szybkiej dystrybucji z KDE 4 na pokładzie. KDE na początku po instalacji samo ssie ok 210 MB to niebywałe i wręcz zaprzecza temu że KDE to muł, a to nie wszystko,  jeśli mamy np. 512 MB RAMu i procka pokroju Celerona to KDE w Magei da radę i będzie działać szybko i sprawnie, i nie musimy mieć wyłączonych wszystkich efektów pulpitu aby tego dokonać jest to niebywałe, w porównaniu do innych dystrybucji z KDE, gdzie ssie ono po 700MB jest to aż 3 razy mniej, potwierdza to tylko moje przekonanie o tym że Mandriva czy Mageia jest lepsza od Kubuntu. Wiem że oczekiwaliście tu ciekawej recenzji, ale na to jest na razie zbyt wcześnie na razie Mageia to młody projekt rozwijający się jak na ironię powoli ( o dziwo Mandriva depcze mu po piętach w wydawaniu wersji testowych), ale widać gołym okiem, że jest to i będzie  najszybsza dystrybucja z KDE 4 na pokładzie wraz z ogromną ilością gui.


Podsumuję o tak Mageia na pewno jest dopracowane pod względem technicznym, choć to beta ani razu w ciągu tygodnia testów się nie zawiesiła czego żadna dystrybucja, którą testowałem nie osiągnęła, a te małe wymagania są wręcz nierealne dla fanatyków GNOME, zachwalających swoje środowisko małym zużyciem zasobów,  a tu proszę KDE 4 które ssie mniej więcej tyle RAMu co xfce i za to należy się developerom Magei ogromny szacun. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć tej młodej i obiecującej dystrybucji powodzenia.