piątek, 20 maja 2011

Kubuntu na UDS-O

Odbywający się niedawno w Budapeszcie Ubuntu Developer Summit miał za zadanie wyznaczyć kierunki rozwoju dla wszystkich dystrybucji Canonical na najbliższe pół roku, czyli do momentu wydania wersji 11.10 Oneiric Ocelot.


Szczerze mówiąc ostatnio coraz częściej na takich spotkaniach mówi się o tym co chcielibyśmy zrobić, a potem zmienia się plany z miesiąca na miesiąc, ale to tylko moja opinia. W każdym razie nie należy traktować tego co poniżej jako czegoś pewnego, a raczej listy życzeń samych deweloperów.

W kwestii konkretów znany jest już plan wydań Ocelota, którego premierę zaplanowano na 13 października 2011r. Pełny plan wydań przedstawia się następująco:

02 czerwca 2011 - Alfa 1
30 czerwca 2011 - Alfa 2
04 sierpnia 2011 - Alfa 3
01 września 2011 - Beta 1
22 września 2011 - Beta 2
13 października 2011 - Wydanie finalne

Jedną z największych zmian ma być zastąpienie KDM przez LightDM. Nowy menedżer logowania ma być dodany do wszystkich dystrybucji Canonical i wprowadzić lekkość i duże możliwości konfiguracyjne.


Nowe Kubuntu będzie działać pod kontrolą środowiska graficznego KDE SC 4.7.2 i Qt 4.8. Nową wersję otrzyma także WebKit (2.2), ale to jest uzależnione od przebiegu prac nad rozwojem Rekonq. Nową wersję otrzyma także KDE PIM i tym razem zobaczymy pakiet oznaczony numerem 4.6. Tu zmiana jest raczej pewna zważywszy na niedawne wydanie RC tego oprogramowania i fakt, że KDE SC 4.7 wymaga Shared Desktop Ontologies w wersji 0.7.0, które nie działa już z wydaniem 4.4 KDE PIM. Aktualizację otrzyma także Network Manager do numeru 0.9, ale to znów jest uzależnione od jego poprawnej współpracy z nowym KDE. Nie samymi jednak aktualizacjami nowe wydania są budowane i dane nam będzie uświadczyć kilka nowości.

Deweloperzy Kubuntu (Ubuntu także) bardzo zainteresowali się ułatwieniem dostępu do systemu osobom, które do tej pory miały problemy z korzystaniem z komputera ze względu na różne rodzaje niepełnosprawności. Opisywane przeze mnie w poprzednim poście oprogramowanie Qt AT-SPI 2. Program umożliwi korzystanie z czytnika ekranu Orca (GTK) i na początek ma być dodany do instalatora systemu Ubiquity.


Jedną z największych zmian ma być zastąpienie KPackageKit przez powstający już od jakiegoś czasu Muon Suite. KPK zniknie więc zarówno z domyślnej instalacji jak i obrazu ISO. Muon Suite będzie reprezentowany zarówno przez Muon Software Center, które coraz bardziej zaczyna przypominać USC, oraz Muon Package manager, mający zadowolić bardziej wymagających użytkowników. W planach też jest rozpoczęcie prac nad wersją Muon dla urządzeń mobilnych.

Kubuntu 11.04 ma być także uzupełniony o dwa moduły KCM. Pierwszy z nich to obecny już w niektórych dystrybucjach UFW KControl Module, czyli moduł pomagający w konfiguracji zapory sieciowej w systemie. Drugi to opisywany przeze mnie kcm-grub2, który ostatnio dostał kilka cennych innowacji, zwłaszcza dla Kubuntu. W tym przypadku trwa tylko dyskusja czy przez łatwą dostępność tego modułu użytkownik nie namiesza sobie w systemie :)

Duże zainteresowanie budzi także implementacja domyślnie w systemie obsługi multidotyku dostarczanego przez Touchegg. Touchegg ma być domyślnie dostarczany z eksperymentalną wersja Kubuntu na tablety i urządzenia mobilne (Plasma Avtive) oraz, jeśli starczy miejsca także w wersji desktop (choć nie aktywowany). Multidotyk ma też współpracować ze wspomnianym wcześniej Qt AT-SPI 2.


Deweloperzy zainteresowali się także sensem obecności w systemie instalatora Firefoksa w obliczu uczynienia domyślną przeglądarką w systemie Rekonq. Wśród nowych pomysłów pojawiła się idea zmiany Firefox Installera w Browser Installer, czyli jak mniemam ekran wyboru przeglądarki :)

Wśród nowości warto także wspomnieć o zainteresowaniu się jakimś programem do backupu danych w formie KCM w Ustawieniach Systemowych (np. KBackup), obserwacji prac nad Telepathy-KDE i możliwości wykorzystania platformy do tworzenia gier typu casual - Gluon. Wersję DVD uzupełni program Kamoso, który zapewni wsparcie dla obsługi kamerek internetowych.

Małe zmiany czekają także instalator Ubuquity. Ten ma przejść kosmetykę wyglądu niektórych elementów. Instalator ma też zyskać opcję, konfiguracji sieci Wifi, parowania urządzeń Bluetooth, oraz możliwości aktualizacji systemu z poziomu CD (no może jednak niemałe zmiany (: ).

Dużą poprawę szykuje się w kwestii współdzielenia plików. Kubuntu 11.10 czeka poprawiony moduł KCM, który oprócz Samby ma być uzupełniony o takie protokoły jak: Bluetooth (przeniesiony z KCM Bluetooth), WebDav i Netatalk (ze wsparciem dla AFP 3.3).

Deweloperzy zastanawiają się także nad powrotem do pomysłu uczynienia domyślnym systemu renderowania grafiki Raster-system, jednak jest to uzależnione od jego bezbłędnego działania (przyczyna nieobecności w aktualnym wydaniu Kubuntu). Jednocześnie trwają prace nad wyłączeniem KWin z zależności KDE i stworzenie nowego pakietu kwin-opengl-es. Na uwagę zasługują dobre opinie o współpracy OpenGL ES z nowymi sterownikami zarówno zamkniętymi jak i otwartymi.


Jednym z punktów programowych stał się także program Prelink. Ma on zapewnić szybszy start środowiska, szybsze uruchamianie programów i mniejsze zużycie pamięci. Program jest już znany od dawna jednak kwestia jego działania jest dość dyskusyjna (od zauważalnej poprawy do braku efektów). W każdym razie raczej zaszkodzić w systemie nie może.

Istotnym punktem punktem planu stało się także zwolnienie zasobów wykorzystywanych przez system. Deweloperzy twierdzą, że możliwe jest znaczne odchudzenie systemu i wykorzystanie odzyskanych zasobów do innych celów. Oznacza to, to tworzenie systemu specjalnie pod posiadany sprzęt, czyli np. Kubuntu dla urządzeń mobilnych z inną konfiguracją niż na desktop. Ograniczanie zużycia zasobów dla systemów wbudowanych będzie jednak pozytywnie wpływać na inne wersje.

Skoro jesteśmy przy urządzeniach mobilnych to deweloperzy Kubuntu także włączyli się do akcji Plasma Active (właściwie można by rzec, że byli pionierami w tej dziedzinie). Plany na przyszłe pół roku przewidują więc stworzenie systemu dla urządzeń mobilnych, który w momencie logowania wykrywałby, czy obsługuje tablet, czy mniejsze urządzenie. Menedżerem logowania zostanie prawdopodobnie nodm, czyli chyba najbardziej minimalistyczna wersja tego typu programu (w planach jest dodanie wsparcia dla zamykania i usypiania systemu do niego). Wśród programów jakie prawdopodobnie jeszcze w tym półroczu dane nam będzie testować znajdą się wersje mobilne, wspomnianego wcześniej, Muon Suite, Calligra Suite, kdepim, Akonadi, Dolphin oraz klawiatura ekranowa od MeeGo - Maliit. Oczywiście nikt nie liczy na to, że już za pół roku deweloperzy poczęstują nas gotowym systemem dla urządzeń mobilnych jednak zważywszy na to, że Plasma Active zapowiadana jest na wrzesień (pierwsza wersja rozwojowa) tym razem testować będzie można już produkt bardziej dopracowany.

Na koniec informacja, która wzbudzi chyba najwięcej dyskusji i być może kontrowersji. Kubuntu w końcu zmieni swoje oblicze. W tej chwili nie znalazłem żadnych bliższych informacji na ten temat, ale jednym z punktów planu przyszłego wydania jest stworzenie nowego tematu Plasma Unity co już jest bardzo wymowne.

Kubuntu rozwija się więc coraz szybciej i z wydania na wydanie dostarcza coraz więcej nowości. Duża zasługa w tym społeczności, która rośnie wraz z popularnością systemu. Deweloperzy zdają się zauważać ten fakt i już teraz szykują dodatkowe miejsca w kategorii Kubuntu Members dla przyszłych współpracowników. Zmianie ma ulec także sposób wybierania do Rady Kubuntu, w której trzy miejsca będą wymieniane co jeden rok.

Jak widać tym razem lista planów do nowego wydania jest o wiele większa niż pół roku temu. Z wydania na wydanie da się zresztą zauważyć, że lista nowości powiększa się, a Kubuntu staje się powoli jedną z najlepszych dystrybucji z KDE na pokładzie. pozostaje więc czekać na realizacji przynajmniej części z postawionych postulatów.

Więcej informacji:
http://apachelog.wordpress.com/2011/05/17/kubuntu-11-10-sneak-peak/
https://wiki.kubuntu.org/Kubuntu/Specs/UDS-O
https://wiki.kubuntu.org/Kubuntu/Todo