środa, 18 maja 2011

Powstaje Orca dla Qt

Ułatwienia dostępu to specyficzny zestaw narzędzi ułatwiający na korzystanie z komputera osobom, które często są wykluczone  tej dziedziny życia społecznego przez różnego rodzaju niepełnosprawność. Często w mediach pojawia się informacja o genialnych rozwiązaniach pozwalających na korzystanie z komputerów osobom, które nie miały już nadziei, że kiedykolwiek siądą przed monitorem i jednocześnie podaje się informację jak bardzo są to kosztowne rozwiązania, aby uczynić je ogólnodostępnymi.W czasach, gdy bez dostępu do komputera często nie można już zrobić wielu rzeczy można się zapytać, dlaczego ułatwienia dostępu w systemach operacyjnych to nadal mało rozwojowa gałąź ich działalności. Może dlatego, że jednocześnie mało zyskowna, więc właściwie po co przykładać do niej uwagę. Niestety problem ten dotyczy nie tylko Windows i MACa ale także Linuksa.

Tu jednak pojawiła się nutka nadziei w postaci nowego projektu deweloperów Qt, którzy od jakiegoś czasu pracują nad własnym oprogramowaniem assistive technologies (AT) dla Linuksa. Całość ma się opierać o znany program Orca, który w środowisku GNOME pełni funkcję screen readera (czyta tekst umieszczony pod kursorem myszy). Obecnie program korzysta jeszcze z bibliotek GNOME ale w przyszłości prawdopodobnie będziemy świadkami kolejnego narzędzia przeniesionego pod Qt/KDE, jak Telepathy-KDE, Qt-Gstreamer, czy QtZeitgeist.


Należy zaznaczyć, że program będzie korzystał z różnych syntezatorów mowy min. powstającego także w ramach w stajni Qt - QtSpeech. Eksperymentalne paczki z oprogramowaniem zostały udostępnione dla Kubuntu i openSUSE.

Więcej informacji:
http://labs.qt.nokia.com/2011/04/01/not-yet-accessible/
http://labs.qt.nokia.com/2011/05/16/atk-hackfest/