
W czasach, gdy bez dostępu do komputera często nie można już zrobić wielu rzeczy można się zapytać, dlaczego ułatwienia dostępu w systemach operacyjnych to nadal mało rozwojowa gałąź ich działalności. Może dlatego, że jednocześnie mało zyskowna, więc właściwie po co przykładać do niej uwagę. Niestety problem ten dotyczy nie tylko Windows i MACa ale także Linuksa.
Tu jednak pojawiła się nutka nadziei w postaci nowego projektu deweloperów Qt, którzy od jakiegoś czasu pracują nad własnym oprogramowaniem assistive technologies (AT) dla Linuksa. Całość ma się opierać o znany program Orca, który w środowisku GNOME pełni funkcję screen readera (czyta tekst umieszczony pod kursorem myszy). Obecnie program korzysta jeszcze z bibliotek GNOME ale w przyszłości prawdopodobnie będziemy świadkami kolejnego narzędzia przeniesionego pod Qt/KDE, jak Telepathy-KDE, Qt-Gstreamer, czy QtZeitgeist.
Należy zaznaczyć, że program będzie korzystał z różnych syntezatorów mowy min. powstającego także w ramach w stajni Qt - QtSpeech. Eksperymentalne paczki z oprogramowaniem zostały udostępnione dla Kubuntu i openSUSE.
Więcej informacji:
http://labs.qt.nokia.com/2011/04/01/not-yet-accessible/
http://labs.qt.nokia.com/2011/05/16/atk-hackfest/