sobota, 14 maja 2011

Qt 5 i KDE 5, czy będzie rewolucja?

Qt i Qt Quick

Ponad 7 lat po wydaniu Qt 4 deweloperzy Nokii ogłosili plany wydania wersji 5. Według zapowiedzi nie należy się spodziewać zbyt rewolucyjnych zmian. Deweloperzy skupią się raczej na rozwijaniu narzędzi jakie wyewoluowały w czasie siedmiu wydań poprawkowych czwartej wersji Qt.

Przejęcie większościowego udziału akcji  nawiązanie współpracy Nokii z Microsoftem nie odbiło się na przyszłości Qt. Nokia nie ma zamiaru rezygnować jeszcze z rozwoju Qt zważywszy na to, że większość jej urządzeń nadal działa pod kontrolą Symbiana, a nowe smartfony z WP7 to nadal odległa przyszłość. Nie bez znaczenia jest także przejęcie ostatnio przez MS Skype, którego Qt stanowi istotną podstawę. Teraz, według zapowiedzi deweloperów, większość prac nad rozwojem frameworka zostanie powierzone społeczności. Przekazanie większych uprawnień dla społeczności jest więc wielkim krokiem dla przyszłości rozwoju Qt (wcześniej większość kodu była dostarczana głównie przez deweloperów Nokii). Pozwala też mieć nadzieje na zbudowanie potężnej społeczności, która przejmie rozwój nad projektem w przypadku braku zainteresowania Nokii i MS nad dalszym rozwojem. W każdym razie przyszły rozwój będzie ograniczony głównie dla systemów Linux (X11 i Wayland), Windows i OSX. Inne Uniksy będą musiały liczyć na wkład swojej społeczności.

Jeśli chodzi o rozwój programowy to Nokia chce kontynuować prace skupiając się na dotychczasowych osiągnięciach. Podstawę będą stanowić Qt Quick pomagający w tworzeniu zaawansowanych interfejsów użytkownika, język skryptowy QML Declarative bazujący na Java Scripts i Lighthouse, który dostarczy wsparcie Qt dla innych platform. Starsze klasy (QWidget i QGraphicsView) nadal będą dostarczane ale nie otrzymają już takiego wsparcia jak kiedyś. Jak więc widać rozwój skupi się głównie na rozwijaniu narzędzi, które i tak już zdobyły uznanie deweloperów.


KDE 5

Wraz z ogłoszeniem planów wydawniczych Qt 5 pojawiły się spekulacje na temat możliwości przejścia KDE także do wersji piątej. W tej sprawie głos zabrał Aaron Seigo, który oświadczył, że:

Zespół Plasmy nie ma zamiaru, chęci ani potrzeby zaczynać "od zera" ani angażować w wielką przebudowę istniejących powłok netbook i desktop.

Oznacza to mniej więcej tyle, że żadnych rewolucji póki co nie ma co się spodziewać. KDE będzie rozwijane swoim aktualnym tempem rozwoju. Deweloperzy uważają, że główne koncepcje rozwoju zostały wyznaczone na początku powstawania KDE 4 i nie będą teraz zmieniane, zważywszy na to, że praca, którą do tej pory wykonano była bardzo ciężka i twórcy nie chcą przechodzić przez te etapy ponownie.

KDE na pewno jednak czeka wiele zmian. Przede wszystkim większe wsparcie dla Open GL ES, który stanie się także jednym ze standardów Qt 5. Tu przede wszystkim czeka się na rozwój otwartych sterowników graficznych. Nie bez znaczenia jest także rozwój bibliotek libplasma2 zoptymalizowanych dla urządzeń mobilnych, które już teraz wpływają na działanie Plasmy.


Ostatnie wydanie KDE SC przyniosło także wsparcie dla QML, który jest jednym z filarów QT 5. Deweloperzy Qt sami przyznają, że skupienie prac rozwojowych nad jednym językiem skryptowym jest wydajniejsze niż nad kilkoma. W tym punkcie KDE jest więc cały czas na bieżąco i nie musi definiować od nowa swoich dotychczasowych założeń.

Deweloperów KDE czekają także wielkie czystki, które mają pousuwać pozostałości po bibliotekach Qt3, które nie będą już miały możliwości działania z Qt 5. Wbrew pozorom takich zależności jest jeszcze sporo w obecnym KDE.

Czy zatem wkrótce możemy się spodziewać KDE 5. Deweloperzy nie dają na te pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Jak twierdzi Aaron jest to po prostu kwestia przedyskutowania na jednym ze spotkań pomiędzy deweloperami jednak:

Nie wydarzy się to jutro ani w tym roku.

Zważywszy na to, że Qt ma być wypuszczone dopiero w 2012 roku (pierwsza beta jeszcze pod koniec 2011) jest chyba oczywiste. KDE 5, jak wspomniałem wcześniej rewolucją na miarę przejścia z wersji 3 do 4, nie będzie. Jak zapowiadają deweloperzy będzie to raczej podsumowanie dotychczasowych osiągnięć jak było na przełomie wersji 2 i 3.

Więcej informacji:
http://aseigo.blogspot.com/2011/05/qt5-kde5.html
http://aseigo.blogspot.com/2011/05/relax.html
http://labs.qt.nokia.com/2011/05/09/thoughts-about-qt-5/
http://labs.qt.nokia.com/2011/05/11/responses-to-qt-5/