czwartek, 12 maja 2011

Zeitgeist w KDE

Google Summer of Code jest globalnym programem w ramach którego studenci mogą pracować nad wybranym projektem Open Source, a co najważniejsze wujek Google im jeszcze za to zapłaci. Jeśli mówimy o projektach OS, to nie mogło zabraknąć KDE. Jednym z aspektów nad którym pracują tegoroczni uczestnicy jest integracja Zeitgeist z KDE.

Autorem artykułu jest użytkownik Lukas_

Czym jest Zeitgeist?
 
W skrócie Zeitgeist jest usługą, która rejestruje wszelką aktywność użytkowników (otwarte pliki, odwiedzone strony internetowe). Osoby chcące się dowiedzieć więcej zapraszam na oficjalną stronę projektu. Aktualnie całość jest wykorzystywana między innymi w nowym Ubuntu 11.04. W planach jest również integracja z GNOME Shell (pierwsze działające wersje są już gotowe).

Najważniejsze punkty całej implementacji:

- widoczna część czyli aplet Plasmy
- integracja Zeitgeist z Nepomukiem i na odwrót (tak aby oba programy się uzupełniały)
- integracja z aplikacjami KDE
- graficzna nakładka pozwalająca na przeglądanie zasobów
Krono
 
Jednym z pierwszych efektów prac nad projektem jest Krono. Jest to prosta nakładka na Zeitgeist, która pozwala przeglądać historię otwieranych dokumentów, odtwarzanych plików, czyli wszystkiego co "zarejestruje" Zeitgeist.


Do dyspozycji mamy podział na kategorie, oraz możliwość ręcznego wyszukiwania interesujących nas elementów. Jak przyznaje sam autor jest to dopiera wstępna wersja, owoc zaledwie 15 godzin pracy, dlatego wygląd może ulec zmianie.

Więcej informacji:

http://wm161.net/2011/04/28/google-summer-of-code/
http://wm161.net/2011/05/08/krono/
 
PS. Ze względu na dość obszerną tematykę wpis o usprawnianiu KDE, pojawi się pod koniec tygodnia.