czwartek, 16 czerwca 2011

Jak przywrócić dawne ikony Oxygena

Nowe ikony dla KDE SC, przygotowywane przez Nuno Pinheiro już niedługo będą zdobić pulpit wielu dystrybucji. Zakończenie remasteringu zestawu Oxygen planowane jest do czasu wydania wersji 4.7 KDE. Niestety już teraz można usłyszeć pomruki niezadowolenia, głównie ze względu na dość nietypowy kształt ikony folderów.
O gustach się nie dyskutuje. Mi się akurat bardzo one podobają. Warto jednak odnotować, że liczba osób niezadowolonych z obecnego wizerunku tej ikony jest bardzo dużo. Mnie jednak martwi to, że poszczególne ikony z zestawu napływają w kolejnych aktualizacjach co sprawia, że wiele z nich jest jeszcze niekompletnych w niektórych rozmiarach. Mamy więc widoczny na środku pulpitu niespójny zestaw z mieszanymi ikonami ze starego zestawu i kilka z nowego. Osoby dbające o estetykę mogą się więc poczuć urażeni, że deweloperzy przeprowadzają na nich eksperymenty. Możliwy jest jednak powrót do starego zestawu, więc w tym momencie wszystkie dyskusje o tym, że jesteśmy do czegoś zmuszani powinny ucichnąć.

Jak pobrać stary zestaw. Nowa ikona folderu pojawiła się w wydaniu KDE SC 4.6.3. Logicznie jest więc, że stary zestaw znajduje się jeszcze w archiwum SVN wersji 4.6.2. Aby go pobrać wpisujemy więc w terminalu:

svn co svn://anonsvn.kde.org/home/kde/tags/KDE/4.6.2/oxygen-icons/

Do naszego Katalogu Domowego pobrany zostanie katalog oxygen-icons. Ściągnięty katalog kopiujemy do ~/.kde4/share/icons. Warto jeszcze zmienić wartość Name w pliku index.theme zestawu na inny np. Oxygen-Old, przy pomocy Kate. Od tej pory stary zestaw będzie możliwy do wybrania w Ustawieniach Systemowych, w Wygląd Programów.

Inny sposób to skorzystanie z gotowego zestawu znajdującego się na kde-look.org o nazwie Oxygen Old. Zestaw można łatwo zainstalować korzystając z odpowiednich funkcji w Ustawieniach systemowych w kategorii Wygląd Programów - Ikony - Zainstaluj plik motywu (lub pobrać z GHNS przez Pobierz nowe motywy).


Warto jeszcze zaznaczyć, że Nuno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i przygotowuje coraz więcej ikon podmieniających te starsze. Osoby, które zdecydują się na powyższe operacje stracą możliwość korzystania z nowych ikon dla DigiKam i KWallet Manager:


Oczywiście najlepszym sposobem jest wykorzystanie obydwu zestawów do skonfigurowania wyglądu według własnych preferencji.