poniedziałek, 13 czerwca 2011

KDE SC 4.6.4 i KDEPIM 4.6 już po premierze

Tradycyjnie już co miesiąc deweloperzy KDE mają zaszczyt przedstawić najnowszą aktualizację swojego środowiska, programów i narzędzi deweloperskich oznaczonych cyfrą 4.6.4. Aktualizacja przynosi poprawę wielu błędów oraz tłumaczenia na ponad 50 języków. Więcej informacji o wydaniu znajdziemy na Liście Zmian.Pakiety z nową wersją środowiska trafiły już do wielu dystrybucji. W Kubuntu 11.04 można zaktualizować środowisko dodając repozytorium Kubuntu Update:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

W Chakrze paczki z nową wersją środowiska wylądowały już jakiś czas temu w repozytorium /desktop, więc wystarczy zaktualizować nasze zasoby.


Równocześnie z nową wersją poprawkową środowiska deweloperzy KDE udostępnili najnowszą wersje pakietu PIM, reprezentowanego przez program Kontact, grupującego programy przechowujące informacje osobiste.

Nowa wersja KDE-PIM oczekiwana była od bardzo dawna i do legendy przeszły już kolejne premiery, które były ciągle przesuwane. Teraz mamy już możliwość sami przetestować nową wersję oprogramowania. I można wprost powiedzieć, że warto, bo nowy Kontact ma być kamieniem milowym w rozwoju KDE i jednym z filarów  mających łączyć świat desktopowy z mobilnym. Nie bez znaczenia jest dodana możliwość korzystania z  frameworka Akonadi, dzięki czemu posiadamy możliwość pełniejszej współpracy pomiędzy programami wchodzącymi w skład Kontact Suite.


Jak wspomniałem KDE-PIM to także wersja mobilna (Kontact Touch) i tu trzeba zaznaczyć wyraźnie jest to jeden z najlepszych tego typu programów w swojej kategorii.  Osoby, które czytają informacje o rozwoju Plasma Active, nie dowierzają, że zobaczą kiedykolwiek te oprogramowanie na jakimś sprzęcie powinny przetestować program na Maemo lub Meego, a nawet Windows Mobile i porównanie tego co jest tylko jednym z elementów jakie niesie ze sobą Plasma Active w przyszłości.


Moim skromnym zdaniem nowy Kontact to duży krok w przód. W tej chwili jestem dopiero po kilku dniach testów, więc ciężko jest coś powiedzieć obiektywnie o stabilności oprogramowania. Moje uznanie wzbudziły jednak bezproblemowa aktualizacja i import danych do Akonadi. Bardzo podoba mi się nowa wersja KMail 2.1.0. Program ma czytelniejszy interfejs i zauważalnie szybsze działanie.

Program nie jest jeszcze dostępny dla Kubuntu. Do Chakry pakiety trafiły już do repozytorium /desktop, więc wystarczy tylko zaktualizować system. Przed aktualizacją deweloperzy zalecają zachowanie kopii zapasowej plików konfiguracyjnych w celu ewentualnego downgrade.

Więcej informacji:
http://kde.org/announcements/announce-4.6.4.php