środa, 8 czerwca 2011

Mageia 1 - początek czarów

Minął już rok od kiedy problemy w strukturach Mandrivy spowodowały odejście części deweloperów i utworzenie przez nich konkurencyjnego projektu o nazwie Mageia. Zważywszy na dużą renomę Mandrivy świat linuksowy z dużym zainteresowaniem obserwował rozwój Magei, jako dystrybucji mającej przywrócić społeczności tradycje dystrybucji, której pozycja została zachwiana przez kłopoty finansowe. Oczywiście w tym momencie pojawia się pytanie - czy warto tworzyć nową dystrybucję skoro jej pierwowzór, pomimo małych kłopotów, dobrze się trzyma, a już niedługo także wypuści swoją najnowszą wersję? Według mnie, najnowsze wydanie pokazuje, że jednak jest sens!To co spowodowało odejście wielu deweloperów, to przede wszystkim kłopoty organizacyjne, niejasny plan wydań, zwalnianie ważnych pracowników przez nowego właściciela. W takiej sytuacji wielu deweloperów postanowiło zabezpieczyć swoją pracę, pochodzącą jakby nie patrząc głównie z rąk społeczności, przez oddanie jej z powrotem w te same ręce zamiast czekać na niejasny rozwój Mandrivy. Dziś można powiedzieć, że ta sytuacja skłoniła pozostałych deweloperów Mandrivy do wytężonej pracy, aby udowodnić społeczności Magei, jak duży błąd popełnia. Nowe wydanie będzie premierą wielu nowinek jak nowy menedżer aplikacji. Wobec takiego postępu pierwsze wydanie Magei wydaje się ubogie, chociaż w gruncie rzeczy cel został osiągnięty przez deweloperów - Mageia to zasłużona kontynuacja Mandrivy 2010.

I to w pełnym tego słowa znaczeniu. Mandrivę 2010 można bardzo łatwo zaktualizować do Magei 1 co wyraźnie świadczy o jej kompatybilności wstecznej z pierwowzorem. Taki zresztą był cel deweloperów. Nie chcieli oni tworzyć jakiegoś nowego rewolucyjnego forka, ich chęcią było zachowanie oprogramowania, które już wcześniej było lubiane przez fanów Mandrivy. Mageia to kwintesencja tradycji dotychczasowej Mandrivy i to właśnie jej fani są głównym celem deweloperów.


Oczywiście nowe wydanie to także nowości. Przede wszystkim należy wspomnieć o całkowitym przepisaniu repozytorium, co ma uniezależnić dystrybucję od poprzednika. Wraz z repo powstał całkiem nowy system tworzenia paczek, który zdał swój egzamin już w pierwszych miesiącach prac nad dystrybucją. Można więc powiedzieć, że Mageia jest aktualizacją dla Mandrivy 2010, która wnosi do dystrybucji nowe wersje większości pakietów. Wśród nich znajdziemy min. kernel Linux 2.6.38, x server 1.10.1, ALSA 1.0.24, najnowsze otwarte sterowniki graficzne, wsparcie dla procesorów Intela drugiej generacji (Intel Sandy Bridge), KDE SC 4.6.3, GNOME 2.32, xfce 4.8.1, oraz LXDE.

Zaktualizowano też sporo popularnych programów: LibreOffice 3.3, Firefox 4.0, Amarok 2.4, GIMP 2.6, Gwenview 2.6, Pidgin 2.7.11, Chromium-Browser 11.0.696.65 i wiele innych. Tu należy się duży szacunek dla deweloperów za dość sporą liczbę aplikacji umieszczonych na płytach Live-CD w czasach, kiedy wielu innych dystrybutorów dąży do ograniczania ich liczby na inne narzędzia. Oczywiście użytkownik ma też możliwość pobrania wersji DVD z jeszcze większymi zasobami aplikacji i możliwości wyboru środowiska podczas instalacji.


Warto tu też zwrócić uwagę na wygląd dystrybucji. Mageia trzyma się tradycji, która była cechą charakterystyczną poprzednich wydań bazujących na KDE 3 i wyglądem nawiązuje do tej wersji środowiska. Szczerze mówiąc nie rozumiem tej awersji w kierunku Oxygena ale tu tradycja i głos fanów jest chyba ważniejszy co należy docenić. Wygląd uległ jednak wielu zmianom min. dzięki nowemu stylowi (IaOra), schematowi kolorów, pokazowi slajdów, tapecie i wielu innym elementom, o których już kiedyś wspomniałem.


Mageia 1 to też sporo narzędzi z Mandrivy, które tu zostały odświeżone, wśród nich znajdziemy urpmi do instalacji pakietów RPM, wraz z całą rodziną tego menedżera (min. urpme, urpmf, urpmq...). Mageia to także narzędzia konfiguracyjne z serii drake, znane jeszcze od czasów Mandrake Linux:

- drakconf - control center Magei
- drak3d - konfiguracja efektów pulpitu
- drakguard - kontrola rodzicielska internetu
- rpmdrake - interfejs menedżera pakietów
- drakx-net - narzędzie do konfiguracji połączeń internetowych
- userdrake - panel użytkownika
- system-config-printer - konfigurator drukarek

Mageia 1 dostępna jest do pobrania ze strony:
http://mageia.org/en/downloads/


Więcej informacji o wydaniu:
http://mageia.org/en/1/notes/