czwartek, 30 czerwca 2011

Wieści z Klubu

Ostatnio mam bardzo mało czasu na pisanie artykułów. Nie oznacza to mojego znudzenia tematem, jednak ilość czasu jaki pozostaje mi na "te sprawy" sprawia, że muszę nim ekonomicznie dysponować. W związku z tym postanowiłem przyłożyć się do prac związanych z powstawaniem nowego portalu, którego formuła ma ułatwić mi publikację artykułów. Niestety KonqiKLUB poszedł w tym czasie w odstawkę, za to przyspieszyłem w ten sposób premierę nowego portalu ale o tym pod koniec artykułu.

Wracając do wieści to ostatnio najważniejszą z nich jest premiera wersji RC1 KDE SC 4.7. Nowe wydanie nie będzie jakoś szczególnie rewolucyjne, ale już teraz da się zauważyć sporo usprawnień, które sprawią, że środowisko będzie jeszcze bardziej dopracowane. Zmian, choć jest ich spora ilość, należy więc szukać głęboko w opcjach. Deweloperzy KDE podają, więc w tej chwili tylko kilka z nowości jakie mają największe znaczenie dla systemu.

 Pierwszą z nich jest dodanie wsparcia OpneGL ES dla KWin. Zmiana ta ma duże znaczenie dla systemów przenośnych, przybliża też KDE do lepszej współpracy z Waylandem. Zmianie ulegnie także interfejs menedżera plików Dolphin, z którego znikną dublujące się elementy, a masek menu otrzyma alternatywną funkcję zamiany w przycisk. KDM (KDE Login Menagaer) zyska wsparcie dla GRUB2, dzięki czemu nie będzie trzeba restartować komputera, aby skorzystać z innego systemu na dysku. Marble Globe otrzymało możliwość wyszukiwania adresów bez potrzeby łączenia się z internetem. Nowa wersja programu otrzyma także narzędzia do własnoręcznego kreowania map, a być może w niedługo Marble przemówi dla nas także ludzkim głosem :)

Jeśli chodzi o resztę nowości to właśnie tworzę małe zestawienie, jednak trochę jeszcze będzie trzeba poczekać.

Ostatnio dość dyskusyjną informacją okazało się blokowanie aplikacji KDE przez Facebooka. Okazało się, że osoby korzystające z Gwenview i DigiKam, podczas importu fotografii do albumów Facebooka otrzymały dość nieoczekiwany komunikat o braku współpracy tych aplikacji z API Facebooka. Okazało się, że akcja ta nie jest wymierzona w użytkowników KDE. Facebook broni się w ten sposób podobno przed sporej ilości spamem, który dostaje się nie wiadomo skąd. Z tego powodu przebudowa API i brak wsparcia dla niego przez KDE. Szkoda tylko, że efektem ubocznym było podobno wykasowanie zdjęć, które dodaliśmy wcześniej tymi aplikacjami.

Developerzy Chakry zaprezentowali nową odsłonę będącą pierwszym krokiem milowym w przygotowaniu Chakry do obsługi środowiska KDE SC 4.7. Wersja ta różni się od dotychczasowej dodanym repozytorium kde-unstable zawierającym właśnie nową wersję środowiska graficznego. Wśród nowości znajdziemy ulepszony system instalacji pakietów (AppSet-qt zyskał min. możliwość dodawania repozytoriów), nowością będzie także hybrydowe DVD pozwalające na instalację systemu na dowolnej architekturze komputera.

Więcej o nowościach w Chakrze już wkrótce. Warto także zwrócić uwagę na niedawno utworzony polski blog fanów Chakry. W tej chwili nie ma tam dużo informacji ale wkrótce może się lepiej rozwinie. Jak zwykle w takich przypadkach wszystko zależy od zainteresowania czytelników, więc zachęcam do czytania i komentowania:


http://chakrapl.wordpress.com/

Skoro jesteśmy przy stronach internetowych...

Obiecałem przybliżyć więcej informacji na temat nowego portalu. Jak pisałem wcześniej na blogu, kluczowym znaczeniem dla nowo-powstałego portalu byłoby oddzielenie informacji typowo newsowych, czyli takich, które powtarza się za innymi źródłami od publicystyki blogowej. Jeśli chodzi o te pierwsze to w zasadzie większość z nich nie wymaga żadnych komentarzy. Wersje deweloperskie dystrybucji lub programów są zbyt młode, aby wyrazić o nich jakąkolwiek opinię. Zresztą do tego służą oficjalne kanały (feedback) aby wyrażać swoją opinię bezpośrednio zainteresowanemu.

Nowy portal będzie więc zawierał oddzielny kanał na same newsy i oddzielny na artykuły z blogów piszących o KDE (mam nadzieję, że uda mi się namówić "znajome twarze" do współpracy. Po co to wszystko? Uważam, że KonqiKLUB za bardzo się rozzuchwalił i zaczęto mu przypisywać charakter serwisu, którym nie był w istocie. W sieci istniało kilka podobnych projektów, które ze względu na to, że były typowymi blogami zostały przez KonqiKLUB niejako zdyskredytowane, a mimo to nie można im odmówić, że nie prezentowały bardzo wartościowych informacji. Portal ma więc wrócić KonqiKLUB jego poprzednią formułę bloga i jednocześnie dać równe szansę autorom innych blogów w reklamowaniu swoich stron przez zamieszczanie "zajawki" artykułu, którego główna część znajdzie się już na ich stronie. Nie chcę więc aby przez publikację tekstów na łamach portalu autor tracił niezależność i obawiał się jakiejś formy cenzury. Oczywiście będzie możliwe także zamieszczanie całych tekstów z możliwością komentowania ich przez czytelników. Do tej kategorii chciałbym zaliczyć na przykład teksty o nowościach w KDE, które nie są niejako własną twórczością tylko korzysta się także z innych źródeł informacji np. Planeta KDE. Chciałbym więc aby takie teksty, nie będące newsami, a jednak mające niejako ich charakter zniknęły z KonqiKLUB i połączyły się z innymi informacjami tego typu publikowanymi na innych blogach.

To takie główne założenia jakimi serwis będzie się kierował. Prace są już w bardzo zaawansowanym stanie i myślę, że najdłużej do jednego tygodnia będę w stanie zaprezentować pierwsze ramy serwisu. Będzie to wersja Beta więc będzie miała jeszcze sporo ograniczeń (np. brak Poradników, których formę muszę jeszcze dopracować. Będzie za to miała więcej możliwości dla uczestniczenia nawet zwykłych czytelników w życiu serwisu. Zdaję sobie sprawę, że w tej chwili rodzi to więcej pytań niż odpowiedzi, bez podania adresu strony ale chciałbym na niej najpierw posprzątać zanim ją przedstawię. Proponuję więc wam zadawanie pytań w komentarzach co do kształtu serwisu, bo sam nawet nie wiem co napisać w tej chwili.

Niestety znów mnie popędza czas, więc zdjęcia do artykułu wstawię później. Ewentualne odpowiedzi także udzielę dopiero po północy (nocna zmiana w pracy).